Serverless aplikace od Fastest Solution

Jak by se vám líbilo provozovat aplikace bez starostí o jakoukoliv serverovou infrastrukturu, mít možnost reagovat na výkonnostní špičky v řádu sekund (nebo i méně) a za to vše platit na základě reálného využití jednotlivých služeb? Služby typu serverless computing toto vše umožňují. Už žádné servery!

Tedy bez serverů to samozřejmě nejde, ale z pohledu uživatele jsou servery skryté, nic za ně neplatíte, a hlavně se o ně nemusíte starat.

Co je to serverless computing

Zjednodušeně se dá říct, že serverless computing je o poskytnutí určitých platformních funkcí formou pay per use modelu. U standardních infrastructure as a service (IaaS) nebo PaaS služeb typicky platíte za určitou „velikost“ této služby obvykle definovanou výkonem (2 vCPU, 8 GB RAM). V případě serverless computingu naopak platíte za „objem“ využití dané služby:

  • jak často spustíte nějakou business funkci,
  • kolik milisekund procesorového času spotřebuje jedno spuštění vaší aplikace,
  • jaký počet zpráv si vaše aplikace vyměnily,
  • kolik zdrojů vaše aplikace využila.

V kontextu Cloud computingu se tedy můžeme setkat se zkratkou FaaS, tedy Function as a Service.

V dnešní době je možné formou serverless computingu čerpat různé druhy služeb:

  • Služby pro běh aplikací, kódu či dokonce Kubernetes
  • Databázové služby, jak standardní relační databáze, tak objektové
  • Rozdílné integrační služby, notifikační služby, služby pro zpracování front nebo API
  • AI a machine learning, rozpoznávání textu, analýza videa či dokonce interaktivní chat služby
  • Serverless computing si tak můžeme představit jako pool zdrojů, které jsou mi k dispozici, a pokaždé, když nějaké zdroje využiji, tak za ně zaplatím.

Výhody serverless řešení oproti serverovému

  • nenakupujete nebo si neprojímáte servery, hostingy
  • neplatíte fixní částky za provoz řešení zejména v době, kdy Váš produkt není používaný (standardně u webových aplikací je uživatelů v noci řádově méně, než přes den)
  • škálovatelnost – platíte za HW neskutečně mnoho financí a to jen proto, že loni o Vánocích nebo COVIDu jste měli Váš e-shop pomalý, nebo úplně spadl? U našeho řešení se Vám to nestane. Řešení bude stejně rychlé, i když bude obsluhovat tisíc nebo milión uživatelů.

Na kolik vyjde provoz serverless aplikace?

Cena provozu software na serverless architektuře závisí na tom, co má řešení plnit za úlohy. Ku příkladu můžeme uvést e-shop, který můžeme staticky předgenerovat a distribuovat pomocí AWS S3CDN. Takové řešení potřebuje statické úložiště a jednoduché AWS Lambda funkce, které se o předgenerování obsahu postarají.

Měsíční provoz takového řešení tak může vyjít i na 0 USD / měsíc, jelikož AWS poskytuje v přepočtu na český trh velkorysé free-tier limity. U e-shopu s tisíci produkty už se na faktuře mohou objevit desítky centů až jednotky dolarů za měsíc provozu.

V čem pomáhá přechod cloudů na serverless architekturu?

Tento přechod má přínosy pro bezpečnost a také snižuje finanční náklady i uhlíkovou stopu. Proto ve Fastest Solution vyvíjíme aplikace primárně v serverless cloudu. Děláme to jako jedni z prvních v Česku, a to u webových i mobilních aplikací. Například pro klienta z energetiky jsme pro obsluhu zákazníků vyvinuli mobilní aplikaci fungující serverless. To znamená, že serverová část běží v cloudu bez potřeby nákladných, obrovských a hučících fyzických serverů. Provozovatel aplikace tedy nemusí kupovat servery nebo hardware a starat se o jejich údržbu. Všechno řeší cloud. Klient platí pouze za službu, kterou využívá. To je zásadní výhoda, takže serverless model má velkou budoucnost, i když v Česku jde o novinku.

Tak co, jdete do toho s námi?

Spojte se s námi

Potřebujete nás kontaktovat?

Vyberte jednu z možností – ať už byste chtěli poptat vývoj, vyřídit support požadavek či zahájit spolupráci formou kariéry ve Fastest Solution.

Vývoj

Poptávka nového vývoje

Podpora

Požadavek na úpravu, rozšíření

Kariéra

Staň se členem Fastestu